Kalendarium

 

 

18 czerwiec 2023 Lubuski  Piknik Zdrowia i Profilaktyki w Gorzowie Wlkp., którego organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. W czasie wydarzenia  przygotowaliśmy między innymi, punkt informacyjno-edukacyjny dotyczący  profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, tj. pomiar lipidów, pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz analizę składu ciała. Podczas pomiaru lipidów można było uzyskać informacje dotyczące takich parametrów jak: poziom cholesterolu całkowitego, HDL, LDL oraz trójglicerydów, co cieszyło się dużym zainteresowaniem. Natomiast podczas pomiaru analizy składu ciała uczestnicy oprócz wiedzy na temat podstawowej masy ciała, BMI dowiedzieli się również jaką mają masę tkanki beztłuszczowej, ile wynosi w ich organizmie całkowita ilość wody oraz w jakim przedziale mieści się ich podstawowy wskaźnik przemiany materii

      

.

 

Światowy Dzień Zdrowia 2023

7 kwietnia

„Zdrowie dla wszystkich”

 

30 lipca 2022 gościliśmy w Różankach na zaproszenieKoła Gospodyń Wiejskich - festyn pt. „Zdrowie jest najważniejsze”. Na naszym stoisku  zapewniliśmy: punkt informacyjny o tematyce antynowotworowej (szczególnie rak piersi i jąder z nauką samobadania na modelach), pomiar ciśnienia tętniczego krwi, analiza składu ciała, rozpowszechnianie  informacji dotyczących projektu rehabilitacyjnego ,, Rehabilitacja drogą do utrzymania zdrowia i aktywności zawodowej Lubuszan” dofinansowanego ze środków unijnych. Takie akcje pozwalają na szerzenie wiedzy medycznej przydatnej w codziennym życiu.

31 maja 2022 Światowy Dzień Bez Tytoniu pod hasłem
„Tytoń – zagrożenie dla naszego środowiska”

 

Każdego roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. W tym dniu zwracamy szczególną uwagę na powszechność palenia papierosów oraz jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ten został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywołanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów,  jego negatywne skutki zdrowotnei środowiskowe.

Czytaj więcej: https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2022

W dniu 12.04.2022 r. w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia gościliśmy w Zespole Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp. Na naszym stanowisku można było przetestować wzrok przy pomocy aparatu Visiotest -  test wzrokowy to badanie przesiewowe służące do oceny funkcji wzrokowych, które pozwala na szybkie i dokładne zbadanie głównych parametrów wzrokowych. Wśród badanych osób, zarówno wśród uczniów i nauczycieli nie stwierdzono znaczących odchyleń od normy. Choroby narządu wzroku zaliczane są do tzw. chorób cywilizacyjnych, powodują zaburzenia lub utratę zdolności widzenia. Ma na to wpływ między innymi dzisiejszy styl życia: niewłaściwe odżywianie, brak aktywności fizycznej, praca przy komputerze, sztuczne oświetlenie. Dlatego też  informowano badanych o ważności właściwych zachowań profilaktycznych, w tym okresowych badań okulistycznych.

 


 

7 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA – NASZA PLANETA, NASZE ZDROWIE – czytaj więcej

https://www-who-int.translate.goog/campaigns/world-health-day/2022?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc2021

Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. W listopadzie wiele mówi się na temat profilaktyki przeciwnowotworowej, potencjalnych objawów związanych  z rozwojem „męskich” nowotworów oraz diagnostyki i badań genetycznych dotyczących zwiększonej predyspozycji do zachorowania na raka jądra czy nowotwór prostaty. ZOBACZ:  Kampania Movember 2021 w Polsce. Zapuść wąsy! https://www.zwrotnikraka.pl/movember-wasopad-w-polsce-2017/

25-29 października obchodzimy Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy - kampania informacyjna pt. „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dźwigaj z głową” na lata 2020 -2022 więcej informacji http://www.healthy-workplaces.eu/pl

„Cytologia, mammografia do lubuskich kobiet trafia” – wsparcie profilaktyki nowotworów złośliwych szyjki macicy i piersi –więcej   www.profilaktyka.lubuskie.pl

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. W tym szczególnym okresie podejmujemy tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. Październik – Miesiąc Świadomości Raka Piersi Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. Największą zachorowalność na raka sutka notuje się krajach uprzemysłowionych (Belgia, Dania, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania). Najmniej zachorowań występuje w krajach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na sto przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn. Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining).

Regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania, a w konsekwencji zastosować skuteczne leczenie.
źródło: https://www.zwrotnikraka.pl

1 i 22 sierpnia Lubuskie  Pikniki Zdrowia i Profilaktyki w Gorzowie Wlkp. i Kostrzynie n/Odrą już za nami. W tym roku nasz Ośrodek przygotował punkt informacyjno-edukacyjny dotyczący  profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, był pomiar lipidów, pomiar ciśnienia tętniczego krwi i analiza składu ciała. Uczestnicy pikniku chętnie korzystali             z naszych propozycji. Podczas pomiaru lipidów uzyskali wyniki takich parametrów jak: poziom cholesterolu całkowitego, HDL, LDL oraz trójglicerydów, co cieszyło się dużym zainteresowaniem. Natomiast podczas pomiaru analizy składu ciała uczestnicy oprócz wiedzy na temat podstawowej masy ciała, BMI dowiedzieli się również jaką mają masę tkanki beztłuszczowej, ile wynosi w ich organizmie całkowita ilość wody oraz w jakim przedziale mieści się ich podstawowy wskaźnik przemiany materii. Najwięcej emocji wzbudzał parametr – wiek metaboliczny wskazujący  ile masz lat według Twojego organizmu. Innymi słowy, wartość ta określa kondycję oraz tempo metabolizmu.

 Głównym organizatorem pikników był Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

01.08.2021 r. Piknik Gorzów Wielkopolski

22.08.2021 r. Piknik Kostrzyn n/Odrą

 5 lipca Profilaktyka 40 Plus – informacja Ministerstwa Zdrowia – Portal Gov.pl

31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu, pod hasłem "Zobowiązuj się do rzucenia palenia”. W tym dniu szczególnie Światowa Organizacja Zdrowia dąży do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywnych skutków zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych. Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.
Tytoń powoduje każdego roku 8 milionów zgonów. Kiedy w tym roku ukazały się dowody na to, że palacze byli bardziej narażeni na ciężką chorobę z powodu COVID-19 w porównaniu z osobami niepalącymi, skłoniło to miliony palaczy do rzucenia palenia. Rzucenie palenia może być trudne, zwłaszcza w obliczu dodatkowego stresu społecznego i gospodarczego, który nastąpił w wyniku pandemii, ale istnieje wiele powodów, aby rzucić palenie.
Korzyści z rzucenia palenia są niemal natychmiastowe:

 - po 20 minutach rzucenia palenia Twoje tętno spada

 - w ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi spada do normy

 - w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i poprawia się czynność płuc

 - w ciągu 1-9 miesięcy kaszel i duszność ustępują

 - w ciągu 5-15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu osoby niepalącej

 - w ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o połowę niższa niż wśród palaczy

 - w ciągu 15 lat ryzyko choroby serca jest takie, jak u niepalących.

 I wiele innych …

źródło: WHO

Stop Udarom – Społeczna Kampania na Temat Udaru Mózgu https://stopudarom.pl/

8 maja Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika, który nazywany jest często „cichym, podstępnym zabójcą”. Nowotwór jajnika w początkowej fazie rozwija się najczęściej bezobjawowo, dlatego tak ważna jest świadomość wśród Kobiet. Rak jajnika zwykle wykrywany jest w wysokim stopniu zaawansowania klinicznego tzn. istnieją już przerzuty na inne narządy w jamie brzusznej. Szanse na wyleczenie tak zaawansowanego procesu nowotworowego są ograniczone. Ponadto choroba ma zwykle charakter nawrotowy.
 Jak podkreślają eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej – optymalne narzędzia diagnostyczne oraz wdrożenie skutecznego leczenia na jak najwcześniejszym etapie postępowania to złote zasady, które mogą wydłużyć życie pacjentek z rakiem jajnika nawet o kilka lat. Bo świadomość = życie!
https://www.zwrotnikraka.pl/swiatowy-dzien-swiadomosci-raka-jajnika/

 

28 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych
 Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy jest:


Przewiduj, przygotuj się i reaguj na kryzysy.
POSTAW NA BHP.

 Pandemia COVID-19 ma ogromny wpływ na niemal każdy aspekt świata pracy – począwszy od zagrożenia zarażeniem się wirusem, po utratę miejsc pracy w wielu kluczowych sektorach, upadanie przedsiębiorstw i okresowe zamknięcia różnych gałęzi gospodarki oraz szkół, ograniczenie mobilności (w tym podróży lotniczych) oraz wpływ na globalne łańcuchy dostaw. Wykorzystanie podczas pandemii na szeroką skalę formy pracy zdalnej daje pracownikom nowe możliwości, ale także stwarza potencjalne zagrożenia (w szczególności zagrożenia psychospołeczne). Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) zachęca, aby bazując na doświadczeniach wyniesionych z pandemii, wdrożyć działania, które pomogą lepiej zarządzać bezpieczeństwem pracy, efektywniej chronić zdrowie pracowników, a przedsiębiorstwom zapewnią ciągłość biznesową i wsparcie umożliwiające odbudowanie zasobów po wyjściu z kryzysu i sprostanie nieprzewidzianym wyzwaniom oraz ewentualnym, nowym kryzysom w przyszłości.

 Obecny kryzys pokazał, że kluczowe znaczenie w procesie reagowania kryzysowego i ochrony zdrowia publicznego mają silne i skuteczne systemy zarządzania BHP. MOP zwraca uwagę na potrzebę budowanie rezylientnych (niezawodnych i odpornych) systemów BHP zarówno na poziomie krajowym, jak i na poziomie przedsiębiorstw. Takie systemy pomogą rządom, pracodawcom i pracownikom łagodzić skutki COVID-19 oraz ograniczać rozprzestrzenianie wirusa.

źródło:https://www.ciop.pl

25 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, którego celem jest zwrócenie uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi, zwiększanie świadomości występowania tego szkodliwego zjawiska oraz jego wpływu na zdrowie i życie. Zagrożenie hałasem rośnie wraz z rozwojem cywilizacyjnym i działalnością człowieka. Największe zagrożenie stanowi hałas powodowany ruchem drogowym, kolejowym i lotniczym. Zagrożenie to wzrasta szczególnie szybko w dużych miastach i na terenach silnie zurbanizowanych


Poziom hałasu w środo­wisku można ograniczyć za wiele sposobów, m.in. przez wyciszenie źródeł hałasu, zabezpieczenia akustyczno-urbanistyczne (np. pasy zieleni, wały ziemne, wykopy i ekrany akustyczne) oraz rozwiązania architektoniczne (np. rozpraszające dźwięk elewacje, dźwiękoszczelne okna).

Hałas jest najpowszechniej występującym czynnikiem szkodliwym środowiska pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest eliminowanie u źródła ryzyka zawodowego zwią­zanego z narażeniem na hałas lub ograniczanie tego ryzyka do najniższego pozio­mu przy wykorzystaniu dostępnych rozwiązań technicznych oraz postępu nauko­wo-technicznego

WARTO WIEDZIEĆ  - Kampania społeczna realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, zadanie Obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe przez edukację zdrowotną, promocję zdrowia i profilaktykę, w tym kształtowanie świadomości prozdrowotnej i propagowanie zdrowego stylu życia, finansowana ze środków Ministra Zdrowia http://planujedlugiezycie.pl/

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia 2021 pod hasłem
,,Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata”.
To drugi Światowy Dzień Zdrowia przypadający na pandemię COVID-19 - najgorszy na świecie kryzys zdrowotny w czasie pokoju od stulecia. Dzieje się to w wyczerpujących i bolesnych czasach dla ludzi na świecie, którzy borykają się ze skutkami pandemii, w tym dla osób pracujących w sektorze zdrowia.
Aby uczcić ten dzień WHO podejmuje wezwanie do działania w Światowy Dzień Zdrowia - oraz w całorocznej kampanii, w której zobowiązuje się do budowania bardziej sprawiedliwego i zdrowszego świata, traktując równość w zdrowiu znacznie poważniej niż wcześniej - i wychodząc naprzeciw społecznym i ekonomicznym czynnikom wpływającym na zdrowie (źródło: https://www.who.int).

Działania zmierzające do poprawy zdrowia każdy z nas może podejmować w swoim otoczeniu, poprzez promocje zdrowego stylu życia, zachęcanie do badań profilaktycznych i dbania o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Profilaktyka na Dzień Zdrowia  https://lubuskie.pl/wiadomosci/16435/profilaktyka-na-dzien-zdrowia

WARTO WIEDZIEĆ – ŚRODA Z PROFILAKTYKĄ NFZ  https://akademia.nfz.gov.pl/kalendarz-2021/

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Celem obchodów jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych.

https://www.nfz-zielonagora.pl/PL/1049/7518/Sroda_z_profilaktyka_-_Depresja_w_czasach_pandemii/

http://depresja.org/

 

4 luty Światowy Dzień Walki z Rakiem

https://www.zwrotnikraka.pl/swiatowy-dzien-walki-z-rakiem/

https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/16142/onko-porady-w-swiatowym-dniu-walki-z-rakiem

2020

26 września na zaproszenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. nasz Ośrodek prezentował stoisko edukacyjne w czasie XV Jubileuszowej Konferencji Kobiet w Filharmonii Gorzowskiej. Przygotowaliśmy punkt informacyjno-edukacyjny ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki chorób nowotworowych kobiet. Zachęcaliśmy panie do nauki samobadania piersi na przygotowanych modelach.
 Ponadto przygotowaliśmy punkt informacyjny dotyczący projektu rehabilitacyjnego, którego jesteśmy realizatorem. Projekt pt. ,,Rehabilitacja medyczna osób pracujących i powracających do pracy w zakresie schorzeń układu ruchu i obwodowego układu nerwowego związanych z wykonywana pracą” w ramach Regionalnego Programu operacyjnego Lubuskie 2020 dofinansowany z Funduszy Europejskich.

 

         

8 luty na zaproszenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. nasz Ośrodek wziął udział w Białej Sobocie w ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem. Przygotowaliśmy punkt informacyjno-edukacyjny ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki chorób nowotworowych oraz zachęcaliśmy szczególnie panów do nauki samobadania jąder na przygotowanych modelach. Chętnych nie brakowało. Tematem zainteresowały się również panie – to właśnie one najczęściej wykrywają zmiany chorobowe u swoich partnerów. Ponadto na naszym stoisku przygotowaliśmy ulotki informujące o projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich pt. ,,Rehabilitacja medyczna osób pracujących i powracających do pracy w zakresie schorzeń układu ruchu i obwodowego układu nerwowego związanych z wykonywana pracą” w ramach Regionalnego Programu operacyjnego Lubuskie 2020 oś 6.7 ,,Profilaktyka i rehabilitacja zdrowotna osób pracujących i powracających do pracy oraz wspieranie zdrowych i bezpiecznych miejsc pracy”. Projekt realizujemy od dnia 01.07.2019 do grudnia 2020 (szczegóły w zakładce projekt RPO).

 

                   

ŚWIADCZENIA ZDROWOTNE REALIZOWANE PRZEZ WOMP W GORZOWIE WLKP.

  • Badania lekarskie i psychologiczne kierowców,
  • Badania kierowców,
  • Badania na broń,
  • Badanie kandydatów na stanowisko sędziego, prokuratora itp.,
  • Badania detektywów,
  • Badania profilaktyczne pracowników,
  • Badania osób pracujących w tropiku,
  • Badania osób pracujących w narażeniu na promieniowanie jonizujące,
  • Licencje pracownika ochrony fizycznej I i II stopnia,
  • Wizytacje stanowisk pracy i opiniowanie dotyczące środowiska pracy,
  • Szkolenie kadr służby medycyny pracy
  • EKG,
  • alergologiczne testy skórne,
  • badania osób narażonych na wibracje (próba oziębieniowa, czucie wibracji)
  • badania audiometryczne
  • badania czynnościowe układu oddechowego - spirometrię,
  • badania videostroboskopowe krtani,
  • Badania pacjentów z programu „AMIANTUS” ( osób pracujących przy azbeście)
  • zabiegi rehabilitacyjne i fizykoterapeutyczne w chorobach układu kostno-mięśniowego związanych ze sposobem wykonywania pracy
  • Szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • Kontakt

    WOMP Gorzów Wlkp.
    ul. Fabryczna 70
    66-400 Gorzów Wlkp
    tel/fax - 95 7202-306
    Rejestracja - 95 7202 303
    95 7200 280
    Księgowość - 95 7208 371