Promocja zdrowia w szkołach

12 kwietnia  2023 kolejna wizyta wZespole Szkół Odzieżowych w Gorzowie Wlkp., tym razem tematem naszego spotkania była profilaktyka uzależnień: tytoń, e-papierosy. Celem takich spotkań jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów/e-papierosów.

Grudzień 2022 gościliśmy dwa dni wZespole Szkół Odzieżowych w Gorzowie Wlkp.w ramach profilaktyki antynowotworowej. Tym razem spotkanie dotyczyło ,,męskich nowotworów’ tj. raka jądra i raka prostaty. Celem takich spotkań jest podnoszenie świadomości w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jąder i prostaty. Po krótkiej prezentacji tematu nt. przyczyn, objawów i profilaktyki odbyły się ćwiczenia w zakresie samobadania jąder na przygotowanym modelu.

Listopad 2022 gościliśmy kilka dni wZespole Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp. w ramach Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi, Międzynarodowego Miesiąca Walki z Męskim Rakiem oraz Światowego Dnia Rzucania Palenia. Ważne jest podejmowanie takich tematów wśród młodych osób i uświadomienie jak istotna dla ich zdrowia jest wczesna diagnostyka oraz szeroko rozumiana profilaktyka. Po krótkiej prezentacji tematu nt. przyczyn, objawów i profilaktyki odbyły się ćwiczenia w zakresie samobadania piersi i jąder na przygotowanych modelach.

 

17 Październik 2022 gościliśmy w Zespole Szkół Odzieżowych w Gorzowie Wlkp. w ramach Europejskigo Dnia Walki z Rakiem Piersi, który w tym roku przypadał 15 października.  Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Ważne jest podejmowanie takich tematów wśród młodych osób i uświadomienie jak istotna dla ich zdrowia jest wczesna diagnostyka. Po krótkiej prezentacji tematu nt. przyczyn, objawów i profilaktyki odbyły się ćwiczenia w zakresie samobadania piersi na przygotowanych modelach.

 

W dniach 13 i 31 maja 2022 r.w   Zespole  Szkół Odzieżowych w Gorzowie Wlkp. wśród uczniów klas III i II w ramach programu antynikotynowego oraz obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu przeprowadzono zjęcia profilaktyczne.Każdego roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. W tym dniu zwracamy szczególną uwagę na powszechność palenia papierosów oraz jego negatywne skutki zdrowotne. Głównym celem takich spotkań jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

 

Październik/listopad  2021 kilka dni gościliśmy wZespole Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp. z zajęciami profilaktycznymi wśród dziewcząt klas III i IV -  Październik – Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Natomiast w klasach III i IV chłopców przeprowadzono zajęcia z profilaktyki raka jąder i prostaty. Ważne jest podejmowanie takich tematów wśród młodych osób i uświadomienie jak istotna dla ich zdrowia jest wczesna diagnostyka. Po krótkiej prezentacji tematu nt. przyczyn, objawów i profilaktyki odbyły się ćwiczenia w zakresie samobadania jąder  i piersi na przygotowanych modelach. W klasach I i II zorganizowano zajęcia edukacyjne dla młodzieży w ramach programu antynikotynowego oraz obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia. Pozyskaną wiedzę i umiejętności wzbogacono kolportażem tematycznych materiałów edukacyjnych w formie ulotek.

8 listopad 2021 na zaproszenie Zespołu Szkół nr 1 przy WZDZ w Gorzowie Wlkp. przeprowadziliśmy zajęcia w ramach profilaktyki chorób nowotworowych oraz programu antynikotynowego. Zajęcia były przeprowadzone wśród uczniów klas I-III.

 

W dniu 28 maja b.r. w  Zespole  Szkół Gastronomicznych  w Gorzowie Wlkp. wśród uczniów klas III w ramach programu antynikotynowego oraz obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu, który przypada  31 maja mówiliśmy o szkodliwości palenia. Temat, o którym powiedziano już wszystko       i wiele razy, ale powtarzać wciąż trzeba.

W dniach 8.02.2019 r. i 11.02.2019 r. na zaproszenie Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp. w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem  przeprowadzono wśród dziewcząt klas III i IV zajęcia dotyczące profilaktyki raka piersi. W części merytorycznej przekazano  podstawowe informacje nt. przyczyn, objawów i profilaktyki raka piersi. Po krótkiej prezentacji tematu odbyły się ćwiczenia w zakresie samobadania piersi na fantomach. Pozyskaną wiedzę i umiejętności wzbogacono kolportażem tematycznych materiałów edukacyjnych w formie ulotek.

 Dnia 29 stycznia 2019 r. z okazji Dnia Transplantacji w Zespole Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp. odbywało się spotkanie dla uczniów tej szkoły poświęcone tematyce transplantologii zorganizowane przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.Swój udział w spotkaniu miał również nasz Ośrodek, przygotowaliśmy punkt informacyjno-edukacyjny w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych oraz wykonywaliśmy pomiar ciśnienia tętniczego.

 W dniach 28 i 29 listopada 2018. w klasach I i II  Zespołu Szkół Gastronomicznych  w Gorzowie Wlkp. w ramach programu antynikotynowego i obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia, zorganizowano zajęcia edukacyjne dla młodzieży. Niestety najważniejszą przyczyną zachorowań na nowotwory w Polsce wciąż pozostaje palenie tytoniu. Palenie tytoniu oraz narażenie na dym tytoniowy niesie poważne skutki zdrowotne. Dowodzi się, że palenie oddziałuje negatywnie na cały organizm, a palacze są szczególnie narażeni na: choroby układu oddechowego (przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, gruźlica, zpalenie płuc), choroby układu krążenia (choroba niedokrwienna serca, tętniak aorty, wylew, miażdżyca obwodowych naczyń krwionośnych) oraz nowotwory (gardła, krtani, przełyku, tchawicy, oskrzeli, płuc, krwi, żołądka, wątroby, trzustki, nerki    i moczowodu, okrężnicy, szyjki macicy, pęcherza, jelita grubego). Ponadto palenie tytoniu jest istotnym czynnikiem innych problemów zdrowotnych (np. ślepota, katarakta, zwyrodnienie plamki żółtej, zapalenie ozębnej, złamanie kości udowej, cukrzyca), ma także negatywny wpływ na układ rozrodczy i zaburzenia płodności u kobiet oraz zaburzenia erekcji u mężczyzn. Palenie uszkadza układ immunologiczny i odpowiada za ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Również bierne narażenie na dym tytoniowy jest czynnikiem ryzyka problemów zdrowotnych zarówno u dorosłych (udar mózgu, podrażnienie błony śluzowej nosa, choroba niedokrwienna serca, rak płuca), jak i u dzieci (choroby dolnych dróg oddechowych, choroby ucha środkowego, zaburzenia oddechowe, uszkodzenia płuc, zespół nagłego zgonu niemowląt. Ma również negatywny wpływ na kobiecy układ rozrodczy i jest przyczyną niskiej wagi urodzeniowej płodu. Zwraca się uwagę, że palenie tytoniu nie tylko naraża na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry. U palaczy wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran oraz zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku, łuszczycy). Palenie doprowadza również do przebarwienia i pokrycia kamieniem zębów, wystąpienia nieświeżego oddechu i żółcenia palców. Konsumpcja wyrobów tytoniowych w Polsce jest najczęstszą przyczyną zgonów, której można zapobiec. Szacuje się, że z powodu palenia w Polsce w 2016 r. zmarło 66 tys. osób (17%wszystkich zgonów), w tym 48 tys. mężczyzn (tj. 24,1% zgonów) i 18 tys. kobiet (tj. 9,6% zgonów). Dodatkowo bierne palenie odpowiadało za 6,2 tys. zgonów, tj. 1,6% wszystkich zgonów. Badania wskazują, że palacze żyją przeciętnie 10 lat krócej niż niepalący. W dodatku palacze przez więcej lat życia borykają się z problemami zdrowotnymi. W 2016 r. w przypadku mężczyzn palenie było odpowiedzialne za utratę 18,5% lat przeżytych w zdrowiu, a u kobiet – 8,7% (w 1990 r. było to odpowiednio 23,1% i 8,6%). Należy podkreślić, że również korzystanie z tzw. elektronicznych papierosów ma negatywny wpływ na zdrowie.

 

źródło: infos/Biuro Analiz Sejmowych nr 14(237) 2017

 

 

 

 

 

ŚWIADCZENIA ZDROWOTNE REALIZOWANE PRZEZ WOMP W GORZOWIE WLKP.

  • Badania lekarskie i psychologiczne kierowców,
  • Badania kierowców,
  • Badania na broń,
  • Badanie kandydatów na stanowisko sędziego, prokuratora itp.,
  • Badania detektywów,
  • Badania profilaktyczne pracowników,
  • Badania osób pracujących w tropiku,
  • Badania osób pracujących w narażeniu na promieniowanie jonizujące,
  • Licencje pracownika ochrony fizycznej I i II stopnia,
  • Wizytacje stanowisk pracy i opiniowanie dotyczące środowiska pracy,
  • Szkolenie kadr służby medycyny pracy
  • EKG,
  • alergologiczne testy skórne,
  • badania osób narażonych na wibracje (próba oziębieniowa, czucie wibracji)
  • badania audiometryczne
  • badania czynnościowe układu oddechowego - spirometrię,
  • badania videostroboskopowe krtani,
  • Badania pacjentów z programu „AMIANTUS” ( osób pracujących przy azbeście)
  • zabiegi rehabilitacyjne i fizykoterapeutyczne w chorobach układu kostno-mięśniowego związanych ze sposobem wykonywania pracy
  • Szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • Kontakt

    WOMP Gorzów Wlkp.
    ul. Fabryczna 70
    66-400 Gorzów Wlkp
    tel/fax - 95 7202-306
    Rejestracja - 95 7202 303
    95 7200 280
    Księgowość - 95 7208 371